Harva Care ABAktiv

556884-8971AktiebolagRegistrerat 2012UPPLANDS VÄSBY

Finansiell översikt

162 500 kr−17,9%
Omsättning 2025/26
−3,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
050 tusen100 tusen150 tusen200 tusen2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar298 203118 00886 181
Summa anläggningstillgångar8 405 00010 905 00010 905 000
Summa tillgångar8 703 20311 023 00810 991 181
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder8 572 89310 893 34310 861 214
Långfristiga skulder———
Summa skulder8 572 89310 893 34310 861 214
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)−19 321−645302
Summa eget kapital130 310129 665129 967
Resultaträkning
Nettoomsättning174 999198 000162 500
Rörelseresultat−19 919−1 26130 164
Resultat före skatt−19 321−645302
Årets resultat−19 321−645302
Personalkostnader———
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda—00
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Harva Care AB

Översikt

Harva Care AB (org.nr 556884-8971) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 162 500 kr, vilket är 17,9 % mindre än året innan (198 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 302 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 10 991 181 kr och det egna kapitalet 129 967 kr (soliditet 1,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag