M Nilsson i Trelleborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 699 630 | 796 177 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 740 955 | 2 598 441 |
| Summa tillgångar | 3 440 585 | 3 394 618 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 225 878 | 200 451 |
| Långfristiga skulder | 1 314 475 | 1 218 871 |
| Summa skulder | 1 540 353 | 1 419 322 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 37 946 | 525 064 |
| Summa eget kapital | 1 900 232 | 1 975 296 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 399 997 | 299 999 |
| Rörelseresultat | 143 987 | 103 718 |
| EBITDA | 275 722 | 227 296 |
| Resultat före skatt | 47 728 | 531 536 |
| Årets resultat | 37 946 | 525 064 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 131 735 | 123 578 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M Nilsson i Trelleborg AB
Översikt
M Nilsson i Trelleborg AB (org.nr 556884-5936) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Anderslöv. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 299 999 kr, vilket är 25,0 % mindre än året innan (399 997 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 525 064 kr (175 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 394 618 kr och det egna kapitalet 1 975 296 kr (soliditet 58,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.