Hotell 1622 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 513 271 | 6 045 592 | 7 529 204 | 1 618 398 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 347 115 | 34 802 399 | 33 257 683 | 34 077 131 |
| Summa tillgångar | 41 860 386 | 40 847 991 | 40 786 887 | 35 695 528 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 9 951 040 | 10 074 530 | 10 601 530 | 2 832 724 |
| Långfristiga skulder | 28 462 493 | 27 304 851 | 26 705 175 | 29 453 220 |
| Summa skulder | 38 659 532 | 37 625 381 | 37 552 705 | 32 351 944 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 625 081 | 21 756 | 11 571 | 109 402 |
| Summa eget kapital | 3 200 854 | 3 222 610 | 3 234 182 | 3 343 584 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 506 000 | 9 456 000 | 9 755 000 | 11 036 000 |
| Rörelseresultat | −499 799 | 1 327 259 | −92 015 | 633 539 |
| EBITDA | 1 020 983 | 2 871 975 | 1 452 701 | 2 186 347 |
| Resultat före skatt | 777 420 | 52 701 | 31 684 | 150 645 |
| Årets resultat | 625 081 | 21 756 | 11 571 | 109 402 |
| Personalkostnader | 3 582 951 | 3 744 385 | 4 733 834 | 4 852 139 |
| Avskrivningar | 1 520 782 | 1 544 716 | 1 544 716 | 1 552 808 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 9 | 12 | 11 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hotell 1622 AB
Översikt
Hotell 1622 AB (org.nr 556884-5274) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Rydebäck. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 11 036 000 kr, vilket är 13,1 % mer än året innan (9 755 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 109 402 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 10 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 1 103 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 35 695 528 kr och det egna kapitalet 3 343 584 kr (soliditet 9,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.