Slutplattan HAMLO 126763 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 90 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 438 086 | 318 629 | 195 022 | 170 653 | 127 156 | 113 957 |
| Summa anläggningstillgångar | 506 770 | 506 770 | 506 770 | 351 305 | 233 404 | 104 685 |
| Summa tillgångar | 944 856 | 825 399 | 701 792 | 521 958 | 360 560 | 218 642 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 27 872 | 34 564 | 50 784 | 16 124 | 14 049 | 14 894 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 222 872 | 169 564 | 150 784 | 128 124 | 66 049 | 26 894 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 95 884 | 118 852 | 80 172 | 27 827 | 100 676 | 97 237 |
| Summa eget kapital | 721 984 | 655 835 | 551 008 | 393 834 | 294 511 | 191 748 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 44 000 | 113 000 | 97 000 | 59 000 | 73 000 | 69 000 |
| Rörelseresultat | 16 502 | 92 094 | 65 326 | 23 071 | 46 477 | 36 772 |
| Resultat före skatt | 123 930 | 152 067 | 102 015 | 36 200 | 128 965 | 123 094 |
| Årets resultat | 95 884 | 118 852 | 80 172 | 27 827 | 100 676 | 97 237 |
| Personalkostnader | 6 751 | 4 195 | 5 563 | 5 284 | 5 840 | 9 244 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 185 000 | 185 000 | 200 000 | 200 000 | 90 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Slutplattan HAMLO 126763 AB
Översikt
Slutplattan HAMLO 126763 AB (org.nr 556883-6604) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 69 000 kr, vilket är 5,5 % mindre än året innan (73 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 97 237 kr (141 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 218 642 kr och det egna kapitalet 191 748 kr (soliditet 87,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 90 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.