Okular ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 865 | 6 501 | 11 918 | 7 601 | 5 453 |
| Summa anläggningstillgångar | 142 600 | 142 600 | 118 470 | 110 000 | 104 000 |
| Summa tillgångar | 148 465 | 149 101 | 130 388 | 117 601 | 109 453 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 127 869 | 135 651 | 15 219 | 13 199 | 4 999 |
| Långfristiga skulder | — | — | 155 080 | 158 780 | 43 765 |
| Summa skulder | 127 869 | 135 651 | 170 299 | 171 980 | 48 765 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −53 224 | −7 145 | −41 295 | −14 468 | −14 933 |
| Summa eget kapital | 20 596 | 13 450 | −39 911 | −54 379 | 60 688 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 49 730 | 42 936 | 18 853 | 45 828 | 9 320 |
| Rörelseresultat | −53 224 | −7 145 | −40 960 | −14 468 | −14 938 |
| EBITDA | — | — | −15 710 | 7 856 | −2 938 |
| Resultat före skatt | −53 224 | −7 145 | −41 295 | −14 468 | −14 933 |
| Årets resultat | −53 224 | −7 145 | −41 295 | −14 468 | −14 933 |
| Personalkostnader | 500 | 4 611 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 25 250 | 22 324 | 12 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Okular AB
Översikt
Okular AB (org.nr 556883-0631) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Romakloster. Bransch enligt SCB: utgivning av annan programvara (SNI 58290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 320 kr, vilket är 79,7 % mindre än året innan (45 828 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 34,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 14 933 kr. Företaget har gått med förlust under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 109 453 kr och det egna kapitalet 60 688 kr (soliditet 55,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.