TFM Tak & Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 62 261 | 699 580 | 448 154 | 216 617 | 391 200 |
| Summa anläggningstillgångar | 68 834 | 161 217 | 123 498 | 152 185 | 152 489 |
| Summa tillgångar | 131 095 | 860 797 | 571 652 | 368 802 | 543 689 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 46 469 | 491 349 | 322 151 | 84 904 | 153 148 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 3 100 |
| Summa skulder | 46 469 | 571 349 | 322 151 | 84 904 | 156 248 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 35 205 | 204 822 | −39 947 | 34 397 | 303 543 |
| Summa eget kapital | 84 626 | 289 448 | 249 501 | 283 898 | 387 441 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 374 595 | 2 910 211 | 2 543 513 | 1 255 095 | 3 201 538 |
| Rörelseresultat | 43 780 | 339 338 | −116 229 | 36 503 | 384 231 |
| EBITDA | 44 946 | 365 550 | −78 510 | 76 711 | 423 525 |
| Resultat före skatt | 43 780 | 258 318 | −39 947 | 35 010 | 383 472 |
| Årets resultat | 35 205 | 204 822 | −39 947 | 34 397 | 303 543 |
| Personalkostnader | 47 310 | 667 850 | 1 314 743 | 422 745 | 1 257 900 |
| Avskrivningar | 1 166 | 26 212 | 37 719 | 40 208 | 39 294 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 3 | — | 1 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 100 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TFM Tak & Bygg AB
Översikt
TFM Tak & Bygg AB (org.nr 556883-0003) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Sandviken. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 201 538 kr, vilket är 155 % mer än året innan (1 255 095 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 71,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 303 543 kr (9,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 067 179 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 543 689 kr och det egna kapitalet 387 441 kr (soliditet 71,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.