Tangent Garment Care ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 856 000 | 7 626 000 | 4 806 000 | 3 555 000 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 1 167 000 |
| Summa tillgångar | 7 856 000 | 7 626 000 | 4 806 000 | 4 722 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 047 000 | 4 278 000 | 4 513 000 | 4 621 000 |
| Långfristiga skulder | 3 700 000 | 3 091 000 | 196 000 | 0 |
| Summa skulder | 6 747 000 | 7 369 000 | 4 709 000 | 4 621 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 93 000 | 93 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 344 000 | −852 000 | −3 931 000 | −1 147 000 |
| Summa eget kapital | 1 109 000 | 257 000 | 97 000 | 101 000 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 475 000 | 13 416 000 | 6 773 000 | 5 546 000 |
| Rörelseresultat | −1 869 000 | −545 000 | −3 787 000 | −1 132 000 |
| EBITDA | — | — | — | −1 125 000 |
| Resultat före skatt | −1 344 000 | −852 000 | −3 931 000 | −1 147 000 |
| Årets resultat | −1 344 000 | −852 000 | −3 931 000 | −1 147 000 |
| Personalkostnader | 3 538 000 | 3 062 000 | 3 197 000 | 1 790 000 |
| Avskrivningar | — | — | — | 7 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 4 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tangent Garment Care AB
Översikt
Tangent Garment Care AB (org.nr 556882-9781) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tillverkning av tvål, såpa, tvättmedel och polermedel (SNI 20410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 546 000 kr, vilket är 18,1 % mindre än året innan (6 773 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 147 000 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 773 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 722 000 kr och det egna kapitalet 101 000 kr (soliditet 2,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.