KrÅs Ventilation & Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 145 535 | 347 407 | 672 719 | 554 478 |
| Summa anläggningstillgångar | 139 996 | 189 403 | 189 403 | 0 |
| Summa tillgångar | 285 531 | 536 810 | 862 122 | 554 478 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 167 790 | 603 352 | 248 448 | 271 419 |
| Långfristiga skulder | 0 | −357 711 | 166 107 | −209 326 |
| Summa skulder | 167 790 | 275 548 | 497 587 | 145 126 |
| Aktiekapital | 82 333 | 82 333 | 82 333 | 82 333 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 812 | 99 835 | 125 730 | −37 361 |
| Summa eget kapital | 117 741 | 261 262 | 364 535 | 409 352 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 362 811 | 1 321 266 | 3 316 424 | 2 436 000 |
| Rörelseresultat | 14 819 | 148 225 | 218 383 | −25 179 |
| Resultat före skatt | 14 812 | 118 317 | 158 560 | −37 361 |
| Årets resultat | 14 812 | 99 835 | 125 730 | −37 361 |
| Personalkostnader | 0 | 29 051 | 621 750 | 841 155 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: KrÅs Ventilation & Förvaltning AB
Översikt
KrÅs Ventilation & Förvaltning AB (org.nr 556882-1085) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 436 000 kr, vilket är 26,5 % mindre än året innan (3 316 424 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 88,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 37 361 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 658 212 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 554 478 kr och det egna kapitalet 409 352 kr (soliditet 73,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.