Tobias Westman ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 302 359 | 397 920 | 367 582 | 542 955 | 650 517 | 637 887 |
| Summa anläggningstillgångar | 67 362 | 65 887 | 77 409 | 77 409 | 77 409 | 77 409 |
| Summa tillgångar | 369 721 | 463 807 | 445 000 | 620 000 | 728 000 | 715 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 68 755 | 58 916 | 96 273 | 156 017 | 140 910 | 59 540 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 68 755 | 58 916 | 96 283 | 189 653 | 224 984 | 178 243 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −35 864 | 103 926 | −6 174 | 81 630 | 122 669 | 83 741 |
| Summa eget kapital | 300 966 | 404 891 | 348 717 | 430 347 | 503 016 | 536 757 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 613 000 | 689 000 | 725 000 | 826 000 | 854 000 | 1 050 000 |
| Rörelseresultat | −31 201 | 114 551 | 249 | 136 804 | 204 121 | 140 811 |
| Resultat före skatt | −35 864 | 112 126 | 4 828 | 102 909 | 154 576 | 105 978 |
| Årets resultat | −35 864 | 103 926 | −6 174 | 81 630 | 122 669 | 83 741 |
| Personalkostnader | 17 779 | 14 738 | 10 859 | 11 807 | 10 266 | 10 548 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | — | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tobias Westman AB
Översikt
Tobias Westman AB (org.nr 556881-0740) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 050 000 kr, vilket är 23,0 % mer än året innan (854 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 83 741 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 715 000 kr och det egna kapitalet 536 757 kr (soliditet 75,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.