Grand Hotel Lysekil ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 275 867 | 2 943 622 | 2 681 634 | 2 135 271 | 2 339 789 |
| Summa anläggningstillgångar | 110 729 | 88 907 | 144 006 | 130 484 | 119 442 |
| Summa tillgångar | 2 386 596 | 3 032 529 | 2 825 640 | 2 265 755 | 2 459 231 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 454 144 | 1 869 854 | 1 715 076 | 1 323 197 | 1 743 962 |
| Långfristiga skulder | 613 324 | 533 320 | 453 316 | 698 312 | 468 308 |
| Summa skulder | 2 067 468 | 2 499 173 | 2 290 392 | 2 021 509 | 2 212 269 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −45 112 | 214 227 | 1 892 | −291 002 | 2 715 |
| Summa eget kapital | 319 128 | 533 356 | 535 248 | 244 246 | 246 962 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 028 000 | 7 791 000 | 8 440 000 | 9 021 000 | 9 041 000 |
| Rörelseresultat | −68 760 | 414 200 | 664 525 | −374 328 | 673 114 |
| EBITDA | −40 368 | 436 022 | 681 994 | −360 806 | 684 156 |
| Resultat före skatt | −45 112 | 273 699 | 19 101 | −291 002 | 2 715 |
| Årets resultat | −45 112 | 214 227 | 1 892 | −291 002 | 2 715 |
| Personalkostnader | 3 069 598 | 3 393 656 | 3 948 122 | 4 837 593 | 4 291 128 |
| Avskrivningar | 28 392 | 21 822 | 17 469 | 13 522 | 11 042 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 9 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Grand Hotel Lysekil AB
Översikt
Grand Hotel Lysekil AB (org.nr 556880-7035) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Lysekil. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 041 000 kr, i nivå med året innan. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 715 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 130 125 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 459 231 kr och det egna kapitalet 246 962 kr (soliditet 10,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.