Kå-Ge Kaminprodukter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 087 000 | 5 260 000 | 5 740 000 | 4 607 000 | 5 208 000 |
| Årets resultat | 344 307 | 334 830 | 490 907 | 114 694 | 324 628 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 411 661 | 1 132 165 | 1 435 573 | 752 762 | 1 603 592 |
| Summa skulder | 825 362 | 611 037 | 823 538 | 526 033 | 1 152 235 |
| Summa eget kapital | 586 299 | 521 128 | 612 035 | 226 729 | 451 357 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 400 000 | 400 000 | 500 000 | 100 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kå-Ge Kaminprodukter AB
Översikt
Kå-Ge Kaminprodukter AB (org.nr 556880-5559) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 208 000 kr, vilket är 13,0 % mer än året innan (4 607 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 324 628 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 604 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 603 592 kr och det egna kapitalet 451 357 kr (soliditet 28,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.