Bilskolan Mitt i Stan Motala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 110 325 | 2 948 801 | 2 570 125 | 2 799 083 |
| Summa anläggningstillgångar | 516 387 | 741 687 | 690 111 | 745 106 |
| Summa tillgångar | 3 626 712 | 3 690 488 | 3 260 236 | 3 544 189 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 114 129 | 2 170 927 | 2 013 313 | 2 264 651 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 414 021 | 2 470 819 | 2 313 205 | 2 564 543 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 814 392 | 266 978 | 127 362 | 232 615 |
| Summa eget kapital | 1 212 691 | 1 219 669 | 947 031 | 979 646 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 207 000 | 5 009 000 | 5 155 000 | 5 218 000 |
| Rörelseresultat | 1 072 405 | 320 353 | 96 217 | 226 549 |
| EBITDA | 1 295 236 | 510 059 | 305 550 | 428 253 |
| Resultat före skatt | 1 037 380 | 333 940 | 163 578 | 294 314 |
| Årets resultat | 814 392 | 266 978 | 127 362 | 232 615 |
| Personalkostnader | 4 309 412 | 3 500 880 | 3 604 361 | 3 759 171 |
| Avskrivningar | 222 831 | 189 706 | 209 333 | 201 704 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 5 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bilskolan Mitt i Stan Motala AB
Översikt
Bilskolan Mitt i Stan Motala AB (org.nr 556880-2820) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: trafikskoleverksamhet (SNI 85530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 218 000 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (5 155 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 232 615 kr (4,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 001 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 544 189 kr och det egna kapitalet 979 646 kr (soliditet 27,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.