Hos Andreas ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 524 835 | 1 743 311 | 2 177 272 | 2 062 645 | 2 223 153 |
| Summa anläggningstillgångar | 194 054 | 340 450 | 385 441 | 403 085 | 356 136 |
| Summa tillgångar | 1 718 889 | 2 083 761 | 2 562 713 | 2 465 730 | 2 579 289 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 329 008 | 1 496 837 | 1 790 128 | 1 796 397 | 1 419 374 |
| Långfristiga skulder | 305 461 | 238 793 | 222 130 | 0 | — |
| Summa skulder | 1 634 469 | 1 857 770 | 2 134 398 | 1 918 537 | 1 541 514 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 30 782 | 141 571 | 263 324 | 118 878 | 490 581 |
| Summa eget kapital | 84 420 | 225 991 | 428 315 | 547 193 | 1 037 775 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 893 000 | 10 837 000 | 12 803 000 | 13 159 000 | 13 184 000 |
| Rörelseresultat | 51 834 | 483 587 | 355 991 | 247 843 | 650 061 |
| EBITDA | 106 669 | 575 291 | 464 990 | 374 779 | 805 010 |
| Resultat före skatt | 36 429 | 217 053 | 343 466 | 163 198 | 639 529 |
| Årets resultat | 30 782 | 141 571 | 263 324 | 118 878 | 490 581 |
| Personalkostnader | 3 787 588 | 4 356 551 | 5 000 796 | 5 056 407 | 4 621 877 |
| Avskrivningar | 54 835 | 91 704 | 108 999 | 126 936 | 154 949 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 6 | 8 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hos Andreas AB
Översikt
Hos Andreas AB (org.nr 556880-0659) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 184 000 kr, i nivå med året innan. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 490 581 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 648 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 579 289 kr och det egna kapitalet 1 037 775 kr (soliditet 40,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.