AGG Fastighet i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 622 818 | 523 657 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 329 227 | 3 245 635 |
| Summa tillgångar | 3 952 045 | 3 769 292 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 189 993 | 940 638 |
| Långfristiga skulder | 1 156 658 | 999 154 |
| Summa skulder | 2 496 651 | 2 089 792 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −136 545 | 224 106 |
| Summa eget kapital | 1 455 394 | 1 679 500 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 940 443 | 935 726 |
| Rörelseresultat | −350 549 | 363 209 |
| EBITDA | −266 957 | 446 801 |
| Resultat före skatt | −144 374 | 259 404 |
| Årets resultat | −136 545 | 224 106 |
| Personalkostnader | 412 105 | 25 836 |
| Avskrivningar | 83 592 | 83 592 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AGG Fastighet i Västerås AB
Översikt
AGG Fastighet i Västerås AB (org.nr 556879-6329) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 935 726 kr, vilket är 0,5 % mindre än året innan (940 443 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 224 106 kr (23,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 935 726 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 769 292 kr och det egna kapitalet 1 679 500 kr (soliditet 44,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.