Rattes ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 688 969 | 3 705 942 | 4 471 968 | 3 045 481 | 2 808 515 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 188 965 | 14 882 976 | 15 785 702 | 18 026 645 | 16 689 261 |
| Summa tillgångar | 12 877 934 | 18 588 918 | 20 257 670 | 21 072 126 | 19 497 776 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 005 652 | 2 051 552 | 2 575 481 | 5 254 927 | 2 221 963 |
| Långfristiga skulder | 1 921 942 | 7 639 717 | 8 623 855 | 6 859 794 | 6 609 905 |
| Summa skulder | 4 995 819 | 10 309 494 | 11 916 584 | 12 988 288 | 11 260 734 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 092 751 | 397 309 | 61 662 | −257 248 | 153 204 |
| Summa eget kapital | 7 882 115 | 8 279 424 | 8 341 086 | 8 083 838 | 8 237 042 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 900 793 | 12 027 568 | 13 161 580 | 14 765 704 | 12 072 564 |
| Rörelseresultat | 1 183 804 | 117 675 | 1 185 375 | 1 278 957 | 2 590 870 |
| EBITDA | 2 314 725 | 1 647 578 | 2 699 385 | 2 719 886 | 3 522 034 |
| Resultat före skatt | 1 159 410 | 398 321 | 300 607 | −160 645 | 311 177 |
| Årets resultat | 1 092 751 | 397 309 | 61 662 | −257 248 | 153 204 |
| Personalkostnader | 2 216 299 | 2 462 940 | 2 657 104 | 3 337 386 | 3 452 225 |
| Avskrivningar | 1 130 921 | 1 529 903 | 1 514 010 | 1 440 929 | 931 164 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 6 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rattes AB
Översikt
Rattes AB (org.nr 556879-5313) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Järpen. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 072 564 kr, vilket är 18,2 % mindre än året innan (14 765 704 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 153 204 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 724 652 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 19 497 776 kr och det egna kapitalet 8 237 042 kr (soliditet 42,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.