Tenir Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 403 088 | 2 770 623 | 2 468 626 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 134 650 | 11 778 386 | 12 254 930 |
| Summa tillgångar | 13 537 738 | 14 549 009 | 14 723 556 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 121 240 | 1 464 821 | 954 316 |
| Långfristiga skulder | 225 000 | 180 548 | 38 876 |
| Summa skulder | 3 531 240 | 3 523 199 | 3 175 022 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 566 761 | 1 519 312 | 772 724 |
| Summa eget kapital | 10 006 498 | 11 025 810 | 11 548 534 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 643 000 | 1 439 000 | 1 696 000 |
| Rörelseresultat | 529 186 | 83 679 | 677 172 |
| EBITDA | 529 186 | 114 719 | 739 252 |
| Resultat före skatt | 721 537 | 1 947 480 | 976 711 |
| Årets resultat | 566 761 | 1 519 312 | 772 724 |
| Personalkostnader | 939 694 | 1 243 892 | 856 427 |
| Avskrivningar | 0 | 31 040 | 62 080 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tenir Holding AB
Översikt
Tenir Holding AB (org.nr 556876-7643) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Norberg. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 696 000 kr, vilket är 17,9 % mer än året innan (1 439 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 772 724 kr (45,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 696 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 14 723 556 kr och det egna kapitalet 11 548 534 kr (soliditet 78,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.