Mycket Mer För Pengarna i Skutskär ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 915 914 | 4 284 906 | 5 210 457 |
| Summa anläggningstillgångar | 173 121 | 170 784 | 189 804 |
| Summa tillgångar | 4 089 035 | 4 455 690 | 5 400 261 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 3 466 023 | 3 849 987 | 4 480 363 |
| Långfristiga skulder | 300 000 | 300 000 | 419 515 |
| Summa skulder | 3 766 023 | 4 149 987 | 4 899 878 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 115 547 | −17 309 | 194 680 |
| Summa eget kapital | 323 012 | 305 703 | 500 383 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 18 812 000 | 19 061 000 | 20 272 000 |
| Rörelseresultat | 683 274 | 560 657 | 171 046 |
| EBITDA | 714 390 | 588 594 | 211 328 |
| Resultat före skatt | 150 474 | −17 309 | 248 635 |
| Årets resultat | 115 547 | −17 309 | 194 680 |
| Personalkostnader | 1 826 164 | 2 408 086 | 2 631 841 |
| Avskrivningar | 31 116 | 27 937 | 40 282 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 6 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mycket Mer För Pengarna i Skutskär AB
Översikt
Mycket Mer För Pengarna i Skutskär AB (org.nr 556875-8659) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Skutskär. Bransch enligt SCB: varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 20 272 000 kr, vilket är 6,4 % mer än året innan (19 061 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,8 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 194 680 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7. Nettoomsättningen per anställd var 2 896 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 400 261 kr och det egna kapitalet 500 383 kr (soliditet 9,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.