Lottas Frisörer i Karlstad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 170 667 | 146 333 | 159 646 | 167 178 | 136 129 | 133 912 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 170 667 | 146 333 | 159 646 | 167 178 | 136 129 | 133 912 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 56 194 | 48 346 | 50 530 | 47 457 | 56 154 | 59 063 |
| Långfristiga skulder | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 0 |
| Summa skulder | 106 194 | 98 346 | 100 530 | 97 457 | 106 154 | 59 063 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 016 | −16 486 | 11 129 | 10 605 | −39 746 | 44 874 |
| Summa eget kapital | 64 473 | 47 987 | 59 116 | 69 721 | 29 975 | 74 849 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 619 000 | 673 000 | 655 000 | 641 000 | 688 106 | 720 000 |
| Rörelseresultat | 43 757 | −16 476 | 11 753 | 15 219 | −39 140 | 49 824 |
| Resultat före skatt | 43 731 | −16 486 | 11 681 | 15 378 | −39 746 | 49 535 |
| Årets resultat | 34 016 | −16 486 | 11 129 | 10 605 | −39 746 | 44 874 |
| Personalkostnader | 345 485 | 416 254 | 398 873 | 382 904 | 421 545 | 415 030 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lottas Frisörer i Karlstad AB
Översikt
Lottas Frisörer i Karlstad AB (org.nr 556875-7891) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 720 000 kr, vilket är 4,6 % mer än året innan (688 106 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 44 874 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 720 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 133 912 kr och det egna kapitalet 74 849 kr (soliditet 55,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.