DS Bevakning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 750 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 698 000 | 13 721 000 | 12 854 000 | 8 128 000 | 5 174 000 |
| Årets resultat | 881 540 | 1 849 839 | 1 614 200 | −842 093 | −1 851 215 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 517 919 | 4 861 804 | 5 674 958 | 3 761 665 | 2 397 335 |
| Summa skulder | 1 281 395 | 2 325 440 | 2 274 393 | 1 203 194 | 1 690 079 |
| Summa eget kapital | 1 236 524 | 2 536 364 | 3 400 565 | 2 558 471 | 707 256 |
| Anställda | 7 | 20 | 20 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 750 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: DS Bevakning AB
Översikt
DS Bevakning AB (org.nr 556870-9835) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Kungens Kurva. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 174 000 kr, vilket är 36,3 % mindre än året innan (8 128 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 1 851 215 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 20. Nettoomsättningen per anställd var 642 700 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 397 335 kr och det egna kapitalet 707 256 kr (soliditet 29,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.