Gothia Armering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 5 068 558 | 2 382 086 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 370 035 | 2 585 630 |
| Summa tillgångar | 8 438 593 | 4 967 716 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 333 960 | 1 927 412 |
| Långfristiga skulder | 1 148 306 | 828 741 |
| Summa skulder | 4 546 266 | 2 756 153 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 809 | −1 476 764 |
| Summa eget kapital | 3 892 327 | 2 211 563 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 13 496 712 | 12 292 454 |
| Rörelseresultat | −668 613 | −1 502 229 |
| EBITDA | −200 483 | −717 824 |
| Resultat före skatt | 18 961 | −1 476 764 |
| Årets resultat | 16 809 | −1 476 764 |
| Personalkostnader | 720 074 | 823 482 |
| Avskrivningar | 468 130 | 784 405 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gothia Armering AB
Översikt
Gothia Armering AB (org.nr 556870-7268) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Göteborg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 292 454 kr, vilket är 8,9 % mindre än året innan (13 496 712 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 476 764 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 146 227 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 967 716 kr och det egna kapitalet 2 211 563 kr (soliditet 44,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.