Hem Lux fix design ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 54 861 | 64 136 | 59 035 | 53 733 | 62 889 | 64 045 | 67 950 | 65 434 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 54 861 | 64 136 | 59 035 | 53 733 | 62 889 | 64 045 | 67 950 | 65 434 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 8 054 | 8 054 | 8 054 | 8 054 | 14 054 | 14 054 | 8 055 | 8 055 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 054 | 8 054 | 8 054 | 8 054 | 14 054 | 14 054 | 8 055 | 8 055 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 116 | 9 274 | −5 100 | −5 302 | 3 155 | 1 156 | 9 904 | −2 516 |
| Summa eget kapital | 46 807 | 56 082 | 50 981 | 45 679 | 48 835 | 49 991 | 59 895 | 57 379 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 31 000 | 15 000 | 0 | — | 14 000 | 9 000 | 10 140 | 0 |
| Rörelseresultat | 11 032 | 9 274 | −5 100 | −5 302 | 3 151 | 1 098 | 9 838 | −2 554 |
| Resultat före skatt | 11 116 | 9 274 | −5 100 | −5 302 | 3 155 | 1 156 | 9 904 | −2 516 |
| Årets resultat | 11 116 | 9 274 | −5 100 | −5 302 | 3 155 | 1 156 | 9 904 | −2 516 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hem Lux fix design AB
Översikt
Hem Lux fix design AB (org.nr 556870-1774) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Hässelby. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 516 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 65 434 kr och det egna kapitalet 57 379 kr (soliditet 87,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.