MJ Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 196 023 | 546 489 | 287 638 | 1 457 867 | 1 804 506 |
| Summa anläggningstillgångar | 782 926 | 82 926 | 1 407 926 | 57 926 | 57 926 |
| Summa tillgångar | 978 949 | 629 414 | 1 695 563 | 1 515 792 | 1 862 432 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 497 997 | 424 649 | 224 691 | 84 956 | 111 210 |
| Långfristiga skulder | 234 658 | 634 658 | 0 | 0 | — |
| Summa skulder | 732 655 | 1 059 306 | 224 691 | 84 956 | 111 210 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −304 377 | −108 877 | 1 760 764 | −90 036 | 320 386 |
| Summa eget kapital | 246 294 | −429 892 | 1 470 872 | 1 430 836 | 1 751 222 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 645 | 0 | 234 658 | 0 | 416 895 |
| Rörelseresultat | −209 446 | −62 024 | 1 789 646 | −35 109 | 386 040 |
| EBITDA | −197 479 | −62 024 | — | — | — |
| Resultat före skatt | −304 377 | −108 877 | 1 760 764 | −90 036 | 320 386 |
| Årets resultat | −304 377 | −108 877 | 1 760 764 | −90 036 | 320 386 |
| Personalkostnader | 131 | 200 | 200 | 0 | 1 000 |
| Avskrivningar | 11 967 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MJ Malmö AB
Översikt
MJ Malmö AB (org.nr 556869-6669) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 416 895 kr. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 193 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 320 386 kr (76,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 862 432 kr och det egna kapitalet 1 751 222 kr (soliditet 94,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.