Moves & Motivation i Växjö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 180 044 | 114 182 | 181 857 | 269 363 |
| Summa anläggningstillgångar | 678 205 | 677 773 | 479 705 | 443 623 |
| Summa tillgångar | 858 249 | 791 955 | 661 562 | 712 986 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 370 873 | 129 410 | 146 446 | 250 544 |
| Långfristiga skulder | 377 158 | 539 656 | 479 617 | 327 637 |
| Summa skulder | 748 031 | 669 066 | 626 063 | 578 181 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −177 755 | −137 329 | −37 014 | 99 306 |
| Summa eget kapital | 110 218 | 122 889 | 35 499 | 134 805 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 677 812 | 1 454 560 | 1 197 308 | 1 246 614 |
| Rörelseresultat | −145 584 | −104 763 | −4 658 | 155 765 |
| EBITDA | 66 610 | 65 665 | 50 100 | 191 847 |
| Resultat före skatt | −177 755 | −137 329 | −37 014 | 99 306 |
| Årets resultat | −177 755 | −137 329 | −37 014 | 99 306 |
| Personalkostnader | 694 986 | 976 094 | 555 360 | 282 839 |
| Avskrivningar | 212 194 | 170 428 | 54 758 | 36 082 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Moves & Motivation i Växjö AB
Översikt
Moves & Motivation i Växjö AB (org.nr 556869-2353) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 1 246 614 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (1 197 308 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,4 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 99 306 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 3. Nettoomsättningen per anställd var 415 538 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 712 986 kr och det egna kapitalet 134 805 kr (soliditet 18,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.