Elvnäs Creative Science ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 700 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 471 000 | 4 220 000 | 5 801 000 | 4 910 000 | 3 787 000 |
| Årets resultat | 418 107 | 1 282 305 | 2 170 973 | 717 926 | −320 157 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 358 257 | 1 966 982 | 3 434 230 | 2 639 118 | 2 038 912 |
| Summa skulder | 1 755 243 | 581 663 | 1 077 938 | 714 900 | 1 269 851 |
| Summa eget kapital | 603 014 | 1 385 319 | 2 356 292 | 1 924 218 | 769 061 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 200 000 | 1 150 000 | 835 000 | 700 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Elvnäs Creative Science AB
Översikt
Elvnäs Creative Science AB (org.nr 556868-0028) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling (SNI 72200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 787 000 kr, vilket är 22,9 % mindre än året innan (4 910 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 320 157 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 893 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 038 912 kr och det egna kapitalet 769 061 kr (soliditet 37,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 700 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.