Seshat IT ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 713 712 | 1 081 629 | 823 483 | 752 604 | 1 032 319 | 1 051 978 |
| Summa anläggningstillgångar | 440 000 | 560 000 | 680 000 | 800 000 | 658 027 | 713 027 |
| Summa tillgångar | 1 153 712 | 1 641 629 | 1 503 483 | 1 552 604 | 1 690 346 | 1 765 005 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 225 001 | 406 817 | 214 789 | 208 702 | 215 745 | 229 527 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 225 001 | 406 817 | 214 789 | 208 702 | 215 745 | 229 527 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 369 440 | 456 100 | 403 882 | 305 208 | 430 700 | 360 877 |
| Summa eget kapital | 928 711 | 1 234 812 | 1 288 694 | 1 343 902 | 1 474 601 | 1 535 478 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 483 000 | 1 642 000 | 1 544 000 | 1 529 000 | 1 586 000 | 1 605 000 |
| Rörelseresultat | 471 207 | 581 688 | 510 866 | 384 440 | 441 365 | 453 291 |
| Resultat före skatt | 470 276 | 580 579 | 509 119 | 384 464 | 521 607 | 454 254 |
| Årets resultat | 369 440 | 456 100 | 403 882 | 305 208 | 430 700 | 360 877 |
| Personalkostnader | 837 379 | 890 876 | 886 611 | 961 391 | 974 406 | 984 438 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Seshat IT AB
Översikt
Seshat IT AB (org.nr 556867-3312) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 605 000 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (1 586 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 360 877 kr (22,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 605 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 765 005 kr och det egna kapitalet 1 535 478 kr (soliditet 87,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.