Fredrik Janssons Måleri ABAktiv

556865-0591AktiebolagRegistrerat 2011LUDVIKA

Finansiell översikt

422 000 kr−32,9%
Omsättning 2025/26
−32,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2024/25–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
2024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar931 527974 256
Summa anläggningstillgångar00
Summa tillgångar931 527974 256
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder153 128176 231
Långfristiga skulder——
Summa skulder153 128176 231
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)32 73419 626
Summa eget kapital778 399798 025
Resultaträkning
Nettoomsättning629 000422 000
Rörelseresultat41 188−225 955
Resultat före skatt42 07124 578
Årets resultat32 73419 626
Personalkostnader559 272599 315
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda11
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Fredrik Janssons Måleri AB

Översikt

Fredrik Janssons Måleri AB (org.nr 556865-0591) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Ludvika. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 422 000 kr, vilket är 32,9 % mindre än året innan (629 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 19 626 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 422 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 974 256 kr och det egna kapitalet 798 025 kr (soliditet 81,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag