Annica Tolléns Företagsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
| 2022 | 2023 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 179 748 | 2 193 241 |
| Summa anläggningstillgångar | 73 402 | 58 468 |
| Summa tillgångar | 2 253 150 | 2 251 709 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 211 364 | 108 528 |
| Långfristiga skulder | 726 166 | 813 031 |
| Summa skulder | 1 252 530 | 1 186 559 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 399 | 64 530 |
| Summa eget kapital | 1 000 620 | 1 065 150 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 615 743 | 594 227 |
| Rörelseresultat | 7 471 | 32 803 |
| EBITDA | 8 739 | 47 737 |
| Resultat före skatt | 7 406 | 83 683 |
| Årets resultat | 4 399 | 64 530 |
| Personalkostnader | 211 082 | 259 533 |
| Avskrivningar | 1 268 | 14 934 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Annica Tolléns Företagsservice AB
Översikt
Annica Tolléns Företagsservice AB (org.nr 556864-8538) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Hammarö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 594 227 kr, vilket är 3,5 % mindre än året innan (615 743 kr). Årets resultat 2023 var en vinst på 64 530 kr (10,9 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 2 251 709 kr och det egna kapitalet 1 065 150 kr (soliditet 47,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.