DRAWC BYGG ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 408 270 | 2 917 902 |
| Summa anläggningstillgångar | 406 920 | 5 111 680 |
| Summa tillgångar | 3 815 190 | 8 029 582 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 049 323 | 7 262 950 |
| Långfristiga skulder | 30 000 | 0 |
| Summa skulder | 3 079 323 | 7 262 950 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 164 426 | 30 765 |
| Summa eget kapital | 735 867 | 766 632 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 16 658 000 | 20 223 000 |
| Rörelseresultat | 195 769 | 76 512 |
| EBITDA | 402 849 | 483 752 |
| Resultat före skatt | 165 096 | 47 049 |
| Årets resultat | 164 426 | 30 765 |
| Personalkostnader | 4 493 311 | 4 591 632 |
| Avskrivningar | 207 080 | 407 240 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: DRAWC BYGG AB
Översikt
DRAWC BYGG AB (org.nr 556863-8828) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 223 000 kr, vilket är 21,4 % mer än året innan (16 658 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 30 765 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 2 247 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 029 582 kr och det egna kapitalet 766 632 kr (soliditet 9,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.