Jo Matin Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 542 891 | 4 775 907 | 5 016 611 | 4 068 518 | 5 982 191 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 846 717 | 6 490 484 | 6 309 702 | 5 930 366 | 5 557 504 |
| Summa tillgångar | 15 389 608 | 11 266 391 | 11 326 313 | 9 998 884 | 11 539 695 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 699 612 | 1 888 302 | 1 945 107 | 950 783 | 1 065 032 |
| Långfristiga skulder | 6 949 431 | 6 724 431 | 6 536 931 | 6 259 931 | 7 686 833 |
| Summa skulder | 13 331 056 | 9 118 135 | 9 046 027 | 7 717 904 | 9 253 071 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 682 665 | 89 704 | 132 030 | 694 | 5 643 |
| Summa eget kapital | 2 058 552 | 2 148 256 | 2 280 286 | 2 280 980 | 2 286 624 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 21 781 000 | 3 902 000 | 3 808 000 | 2 748 000 | 3 615 000 |
| Rörelseresultat | 1 263 706 | 53 688 | 361 818 | 296 388 | 1 395 590 |
| EBITDA | 1 648 919 | 409 921 | 737 332 | 675 724 | 1 768 452 |
| Resultat före skatt | 860 304 | 118 601 | 168 236 | 4 888 | 5 797 |
| Årets resultat | 682 665 | 89 704 | 132 030 | 694 | 5 643 |
| Personalkostnader | 3 572 | 0 | 0 | 54 619 | 164 485 |
| Avskrivningar | 385 213 | 356 233 | 375 514 | 379 336 | 372 862 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Jo Matin Fastigheter AB
Översikt
Jo Matin Fastigheter AB (org.nr 556863-6293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 615 000 kr, vilket är 31,6 % mer än året innan (2 748 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 643 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 539 695 kr och det egna kapitalet 2 286 624 kr (soliditet 19,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.