Focksta Gård ABAktiv

556863-4249AktiebolagRegistrerat 2011VÄNGE

Finansiell översikt

404 229 kr−6,1%
Omsättning 2022
+35,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2022
0200 tusen400 tusen600 tusen202020212022

Nyckeltal

2022
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen202020212022
Sammanställning av årsredovisningar2020–2022
202020212022
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar196 455358 026380 635
Summa anläggningstillgångar00—
Summa tillgångar196 455358 026380 635
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder111 459124 701143 854
Långfristiga skulder———
Summa skulder111 459124 701143 854
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)−147 091148 3283 457
Summa eget kapital84 996233 325236 781
Resultaträkning
Nettoomsättning220 035430 309404 229
Rörelseresultat−149 638148 9034 516
Resultat före skatt−147 091148 9034 748
Årets resultat−147 091148 3283 457
Personalkostnader247 94558 815194 709
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda011
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Focksta Gård AB

Översikt

Focksta Gård AB (org.nr 556863-4249) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Vänge.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 404 229 kr, vilket är 6,1 % mindre än året innan (430 309 kr). Från 2020 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 35,5 % per år. Årets resultat 2022 var en vinst på 3 457 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 404 229 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 380 635 kr och det egna kapitalet 236 781 kr (soliditet 62,2 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i VÄNGE