True North Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 696 792 | 4 481 611 | 3 223 738 | 3 053 958 |
| Summa anläggningstillgångar | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Summa tillgångar | 4 771 792 | 4 556 611 | 3 298 738 | 3 128 958 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 223 843 | 2 189 823 | 2 254 156 | 2 063 746 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 634 843 | 3 110 823 | 2 975 156 | 2 555 746 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 417 239 | 1 308 838 | 177 794 | 249 630 |
| Summa eget kapital | 1 136 949 | 1 445 788 | 323 582 | 573 212 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 290 000 | 4 874 000 | 4 111 665 | 3 898 708 |
| Rörelseresultat | 809 541 | 189 719 | 23 255 | 124 265 |
| Resultat före skatt | 567 046 | 1 714 810 | 254 854 | 350 640 |
| Årets resultat | 417 239 | 1 308 838 | 177 794 | 249 630 |
| Personalkostnader | 3 234 348 | 3 319 315 | 3 140 914 | 2 817 769 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 300 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: True North Stockholm AB
Översikt
True North Stockholm AB (org.nr 556863-3902) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 898 708 kr, vilket är 5,2 % mindre än året innan (4 111 665 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 249 630 kr (6,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 974 677 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 128 958 kr och det egna kapitalet 573 212 kr (soliditet 18,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.