Harbing Management ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 80 202 | 137 500 | −508 860 | −1 860 528 | 3 073 | 370 163 | 301 110 | 164 409 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 932 329 | 4 352 423 | 4 350 443 | 6 067 623 | 12 214 522 | 12 272 014 | 7 102 662 | 7 184 385 |
| Summa tillgångar | 4 012 531 | 4 489 923 | 3 841 583 | 4 207 095 | 12 217 595 | 12 642 177 | 7 403 772 | 7 348 794 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 248 901 | 186 795 | 153 839 | 340 524 | 297 408 | 267 848 | 211 536 | 105 673 |
| Långfristiga skulder | 642 494 | 1 019 018 | 57 617 | 49 453 | 7 661 765 | 7 905 573 | 2 267 234 | 2 536 977 |
| Summa skulder | 1 456 685 | 1 708 813 | 746 456 | 880 977 | 8 536 173 | 8 798 421 | 2 883 769 | 2 912 650 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 142 576 | 225 178 | 314 017 | 230 991 | 355 304 | 162 335 | 539 882 | 52 505 |
| Summa eget kapital | 2 555 846 | 2 781 110 | 3 095 127 | 3 326 118 | 3 681 422 | 3 843 756 | 4 520 003 | 4 436 144 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 115 000 | 1 138 000 | 1 309 000 | 1 557 000 | 1 326 000 | 759 000 | 645 000 | 433 000 |
| Rörelseresultat | 78 032 | 249 083 | 462 483 | 292 403 | 724 776 | 797 238 | 179 573 | 57 549 |
| EBITDA | 171 292 | 342 343 | 462 483 | — | 826 421 | 797 238 | — | — |
| Resultat före skatt | 189 634 | 283 077 | 401 881 | 293 641 | 452 686 | 245 997 | 548 764 | 70 425 |
| Årets resultat | 142 576 | 225 178 | 314 017 | 230 991 | 355 304 | 162 335 | 539 882 | 52 505 |
| Personalkostnader | 842 219 | 686 480 | 799 771 | 637 486 | 149 790 | 147 520 | 137 961 | 58 583 |
| Avskrivningar | 93 260 | 93 260 | 0 | — | 101 645 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Harbing Management AB
Översikt
Harbing Management AB (org.nr 556863-0270) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 433 000 kr, vilket är 32,9 % mindre än året innan (645 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 52 505 kr (12,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 433 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 348 794 kr och det egna kapitalet 4 436 144 kr (soliditet 60,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.