Gotee Productions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 626 311 | 1 020 928 | 736 522 | 598 269 | 643 454 | 513 703 |
| Summa anläggningstillgångar | 47 100 | 188 500 | 177 763 | 167 026 | 156 289 | 146 052 |
| Summa tillgångar | 673 411 | 1 209 428 | 914 285 | 765 295 | 799 743 | 659 755 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 169 593 | 388 153 | 181 238 | 111 438 | 195 901 | 158 644 |
| Långfristiga skulder | 808 | 302 608 | 256 392 | 214 074 | 162 613 | 127 136 |
| Summa skulder | 170 401 | 690 761 | 437 630 | 325 512 | 358 514 | 285 780 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 113 054 | 15 657 | −42 012 | −36 872 | 1 446 | −67 254 |
| Summa eget kapital | 503 010 | 518 667 | 476 655 | 439 783 | 441 229 | 373 975 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 479 000 | 2 720 000 | 3 364 000 | 1 973 000 | 1 884 000 | 1 825 000 |
| Rörelseresultat | 144 048 | 23 334 | −26 512 | −16 616 | 19 527 | −55 815 |
| EBITDA | 150 787 | 31 934 | −15 775 | −5 879 | 30 264 | −45 577 |
| Resultat före skatt | 143 210 | 20 252 | −42 012 | −36 872 | 1 446 | −67 254 |
| Årets resultat | 113 054 | 15 657 | −42 012 | −36 872 | 1 446 | −67 254 |
| Personalkostnader | 902 109 | 870 933 | 1 043 561 | 842 234 | 561 432 | 584 634 |
| Avskrivningar | 6 739 | 8 600 | 10 737 | 10 737 | 10 737 | 10 238 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gotee Productions AB
Översikt
Gotee Productions AB (org.nr 556862-3317) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Mellansel. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 825 000 kr, vilket är 3,1 % mindre än året innan (1 884 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 67 254 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 825 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 659 755 kr och det egna kapitalet 373 975 kr (soliditet 56,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.