Sanmed ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 320 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 709 686 | 454 322 | 270 124 | 1 150 681 | 1 765 412 | 2 294 520 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 000 |
| Summa tillgångar | 709 686 | 454 322 | 270 124 | 1 150 681 | 1 765 412 | 2 309 520 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 23 801 | 8 000 | 19 569 | 342 999 | 395 924 | 375 751 |
| Långfristiga skulder | 1 449 | 0 | 1 449 | 1 449 | 8 299 | 23 337 |
| Summa skulder | 138 250 | 112 500 | 21 018 | 564 448 | 849 223 | 1 074 088 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 053 | 386 | 97 284 | 527 127 | 529 956 | 539 243 |
| Summa eget kapital | 571 436 | 341 822 | 249 106 | 586 233 | 916 189 | 1 235 432 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 21 000 | 74 000 | 1 042 000 | 1 030 000 | 1 294 000 |
| Rörelseresultat | −177 969 | −7 388 | 19 659 | 883 382 | 898 019 | 905 584 |
| Resultat före skatt | 7 031 | 835 | 124 445 | 663 911 | 669 366 | 683 214 |
| Årets resultat | 3 053 | 386 | 97 284 | 527 127 | 529 956 | 539 243 |
| Personalkostnader | 131 420 | 0 | 10 079 | 39 320 | 13 337 | 83 510 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 190 000 | 190 000 | 200 000 | 220 000 | 320 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sanmed AB
Översikt
Sanmed AB (org.nr 556861-9778) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 294 000 kr, vilket är 25,6 % mer än året innan (1 030 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 539 243 kr (41,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 294 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 309 520 kr och det egna kapitalet 1 235 432 kr (soliditet 53,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 320 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.