Rätt & Slätt Ekonomi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 068 | 122 241 | 617 292 | 1 310 385 | 1 720 408 | 2 038 625 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 11 338 | 11 338 | 12 546 | 12 546 |
| Summa tillgångar | 3 068 | 122 241 | 628 630 | 1 321 723 | 1 732 954 | 2 051 171 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 926 | 57 001 | 141 566 | 216 993 | 228 000 | 94 034 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 926 | 57 001 | 266 291 | 486 667 | 663 226 | 710 503 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −101 | 66 098 | 297 099 | 472 716 | 529 673 | 680 940 |
| Summa eget kapital | −858 | 65 240 | 362 339 | 835 056 | 1 069 728 | 1 340 668 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 98 000 | 509 000 | 579 000 | 630 000 | 700 000 |
| Rörelseresultat | −101 | 81 210 | 498 900 | 573 129 | 627 445 | 697 827 |
| Resultat före skatt | −101 | 81 210 | 374 178 | 562 293 | 631 982 | 792 946 |
| Årets resultat | −101 | 66 098 | 297 099 | 472 716 | 529 673 | 680 940 |
| Personalkostnader | — | — | 2 660 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 195 000 | 410 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rätt & Slätt Ekonomi AB
Översikt
Rätt & Slätt Ekonomi AB (org.nr 556861-4498) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Hammenhög. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 700 000 kr, vilket är 11,1 % mer än året innan (630 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 680 940 kr (97,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 051 171 kr och det egna kapitalet 1 340 668 kr (soliditet 65,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.