Norra Sunderbyn Bil & Motor ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 82 013 | 55 245 | 772 010 | 765 785 | 831 258 | 1 921 775 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 126 | 0 | 36 037 | 34 716 | 10 503 | 1 763 520 |
| Summa tillgångar | 138 139 | 55 245 | 808 047 | 800 501 | 841 761 | 3 685 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 23 939 | 15 070 | 299 376 | 176 926 | 54 917 | 697 390 |
| Långfristiga skulder | 45 | 45 | 220 000 | 310 333 | 348 333 | 1 877 127 |
| Summa skulder | 48 984 | 40 115 | 544 376 | 487 259 | 403 250 | 3 045 890 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −59 925 | −74 026 | 248 541 | 49 572 | 125 269 | 200 598 |
| Summa eget kapital | 89 155 | 15 130 | 263 671 | 313 242 | 438 511 | 639 110 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 49 000 | 0 | 1 921 000 | 1 533 000 | 1 140 000 | 976 000 |
| Rörelseresultat | −59 925 | −74 026 | 278 301 | 37 432 | 157 804 | 746 463 |
| EBITDA | −59 925 | −17 900 | 290 311 | 61 645 | 182 017 | 828 446 |
| Resultat före skatt | −59 925 | −74 026 | 278 301 | 62 432 | 157 804 | 254 374 |
| Årets resultat | −59 925 | −74 026 | 248 541 | 49 572 | 125 269 | 200 598 |
| Personalkostnader | 63 080 | 0 | 66 126 | 105 135 | 0 | 18 060 |
| Avskrivningar | 0 | 56 126 | 12 010 | 24 213 | 24 213 | 81 983 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Norra Sunderbyn Bil & Motor AB
Översikt
Norra Sunderbyn Bil & Motor AB (org.nr 556861-2427) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Södra Sunderbyn. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 976 000 kr, vilket är 14,4 % mindre än året innan (1 140 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 81,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 200 598 kr (20,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 976 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 685 000 kr och det egna kapitalet 639 110 kr (soliditet 17,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.