Johans Ventilationsteknik i Torslanda ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 325 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 508 193 | 953 262 | 1 013 379 | 1 368 495 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 508 193 | 953 262 | 1 013 379 | 1 368 495 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 832 066 | 604 172 | 917 728 | 611 308 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 5 625 |
| Summa skulder | 1 032 066 | 804 172 | 917 728 | 796 933 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 489 259 | 72 963 | −53 439 | 475 911 |
| Summa eget kapital | 476 127 | 149 090 | 95 651 | 571 562 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 072 355 | 2 150 009 | 2 673 432 | 7 591 454 |
| Rörelseresultat | 816 140 | 92 115 | −253 376 | 769 105 |
| Resultat före skatt | 616 231 | 93 251 | −53 568 | 589 175 |
| Årets resultat | 489 259 | 72 963 | −53 439 | 475 911 |
| Personalkostnader | 607 729 | 737 920 | 659 732 | 930 485 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 325 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Johans Ventilationsteknik i Torslanda AB
Översikt
Johans Ventilationsteknik i Torslanda AB (org.nr 556859-9236) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Torslanda. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 7 591 454 kr, vilket är 184 % mer än året innan (2 673 432 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 35,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 475 911 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 7 591 454 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 368 495 kr och det egna kapitalet 571 562 kr (soliditet 41,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 325 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.