MBC Riv & Sanering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 246 860 | 2 015 165 | 338 103 | 868 795 | 901 043 |
| Summa anläggningstillgångar | 657 236 | 2 269 332 | 2 417 379 | 299 561 | 149 042 |
| Summa tillgångar | 1 904 096 | 4 284 497 | 2 755 482 | 1 168 356 | 1 050 085 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 072 664 | 1 150 798 | 398 430 | 297 380 | 196 549 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 606 250 | 1 499 026 | 0 | — |
| Summa skulder | 1 108 952 | 2 757 048 | 1 897 456 | 297 380 | 196 549 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 434 572 | 1 032 305 | 30 577 | 12 950 | −17 440 |
| Summa eget kapital | 795 144 | 1 527 449 | 858 026 | 870 976 | 853 536 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 800 895 | 7 578 624 | 4 836 264 | 3 127 284 | 1 867 843 |
| Rörelseresultat | 584 933 | 1 284 262 | −19 472 | 88 390 | −28 518 |
| EBITDA | 630 853 | 1 777 288 | 302 761 | 168 530 | 122 001 |
| Resultat före skatt | 581 949 | 1 315 251 | −39 321 | 50 189 | −17 440 |
| Årets resultat | 434 572 | 1 032 305 | 30 577 | 12 950 | −17 440 |
| Personalkostnader | 617 997 | 793 219 | 2 339 332 | 1 541 029 | 793 939 |
| Avskrivningar | 45 920 | 493 026 | 322 233 | 80 140 | 150 519 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MBC Riv & Sanering AB
Översikt
MBC Riv & Sanering AB (org.nr 556859-4435) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: rivning av hus och byggnader (SNI 43110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 1 867 843 kr, vilket är 40,3 % mindre än året innan (3 127 284 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 24,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2022). Räkenskapsåret 2022 gav en förlust på 17 440 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 3. Nettoomsättningen per anställd var 622 614 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 1 050 085 kr och det egna kapitalet 853 536 kr (soliditet 81,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.