Tsaros Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 652 932 | 1 175 281 | 189 942 | 90 335 | 58 206 | 666 272 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 500 | 87 500 | 104 415 | 104 415 | 104 415 | 96 915 |
| Summa tillgångar | 715 432 | 1 262 781 | 294 357 | 194 750 | 162 621 | 763 187 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 182 217 | 687 704 | 9 387 | 7 413 | 5 000 | 156 054 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 257 217 | 774 704 | 9 387 | 7 413 | 5 000 | 156 054 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 106 949 | 29 862 | −203 107 | −97 634 | −29 716 | 449 512 |
| Summa eget kapital | 458 215 | 488 077 | 284 970 | 187 337 | 157 621 | 607 133 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 420 000 | 582 000 | 20 000 | 0 | 0 | 503 000 |
| Rörelseresultat | 256 016 | 50 092 | −289 833 | −97 624 | −29 717 | 484 245 |
| EBITDA | 271 211 | 50 092 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 150 239 | 38 092 | −203 107 | −97 634 | −29 716 | 484 245 |
| Årets resultat | 106 949 | 29 862 | −203 107 | −97 634 | −29 716 | 449 512 |
| Personalkostnader | 81 834 | 308 837 | 188 319 | 0 | 0 | — |
| Avskrivningar | 15 195 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tsaros Group AB
Översikt
Tsaros Group AB (org.nr 556858-7728) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 503 000 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 449 512 kr (89,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 763 187 kr och det egna kapitalet 607 133 kr (soliditet 79,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.