JM Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 27 790 275 | 20 010 661 | 22 537 144 | 25 657 405 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 655 398 | 15 953 398 | 26 410 513 | 26 089 976 |
| Summa tillgångar | 33 445 673 | 35 964 059 | 48 947 657 | 51 747 381 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 362 119 | 617 412 | 455 080 | 667 105 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 362 119 | 617 412 | 455 080 | 667 105 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 327 506 | 2 763 093 | 13 445 930 | 3 387 699 |
| Summa eget kapital | 33 083 554 | 35 346 647 | 48 492 577 | 51 080 276 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 241 000 | 3 790 000 | 3 826 000 | 4 486 000 |
| Rörelseresultat | 2 680 358 | 2 915 422 | 2 655 638 | 3 750 846 |
| EBITDA | — | — | — | 3 774 728 |
| Resultat före skatt | 2 963 586 | 3 480 593 | 14 028 864 | 4 227 985 |
| Årets resultat | 2 327 506 | 2 763 093 | 13 445 930 | 3 387 699 |
| Personalkostnader | 445 381 | 773 778 | 820 975 | 570 122 |
| Avskrivningar | — | — | — | 23 882 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JM Invest AB
Översikt
JM Invest AB (org.nr 556858-7488) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 486 000 kr, vilket är 17,3 % mer än året innan (3 826 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 3 387 699 kr (75,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 486 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 51 747 381 kr och det egna kapitalet 51 080 276 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.