Mauritzon interior trade fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 13 564 | 17 166 | 23 628 | 64 473 | 47 066 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 341 572 | 5 251 846 | 4 629 820 | 4 503 294 | 3 348 431 |
| Summa tillgångar | 5 355 136 | 5 269 012 | 4 653 448 | 4 567 767 | 3 395 497 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 310 426 | 168 748 | 171 012 | 393 388 | 238 916 |
| Långfristiga skulder | 4 906 201 | 4 913 294 | 4 233 119 | 3 801 925 | 2 813 698 |
| Summa skulder | 5 216 627 | 5 082 042 | 4 404 131 | 4 195 313 | 3 052 614 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 74 420 | 48 460 | 62 347 | 123 137 | −29 571 |
| Summa eget kapital | 138 509 | 186 970 | 249 317 | 372 454 | 342 883 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 599 994 | 599 994 | 659 994 | 959 993 | 989 993 |
| Rörelseresultat | 223 045 | 135 297 | 254 564 | 238 280 | 74 329 |
| EBITDA | 322 771 | 235 023 | 321 090 | 304 806 | 151 214 |
| Resultat före skatt | 88 139 | 61 032 | 78 553 | 155 246 | −29 571 |
| Årets resultat | 74 420 | 48 460 | 62 347 | 123 137 | −29 571 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 99 726 | 99 726 | 66 526 | 66 526 | 76 885 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mauritzon interior trade fastighets AB
Översikt
Mauritzon interior trade fastighets AB (org.nr 556858-4733) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Rydboholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 989 993 kr, vilket är 3,1 % mer än året innan (959 993 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 29 571 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 395 497 kr och det egna kapitalet 342 883 kr (soliditet 10,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.