Dark & Bright ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 557 751 | 560 276 | 780 994 | 991 886 | 1 421 033 | 1 503 757 |
| Summa anläggningstillgångar | 78 068 | 71 051 | 64 034 | 77 817 | 65 600 | 60 400 |
| Summa tillgångar | 635 819 | 631 327 | 845 028 | 1 069 703 | 1 486 633 | 1 564 157 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 299 668 | 207 223 | 286 123 | 536 795 | 488 349 | 449 719 |
| Långfristiga skulder | 34 593 | 198 054 | 115 501 | 468 150 | 948 283 | 755 318 |
| Summa skulder | 334 261 | 405 277 | 446 624 | 1 004 945 | 1 436 632 | 1 205 037 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −9 047 | −75 508 | 172 354 | −333 646 | −56 412 | 309 119 |
| Summa eget kapital | 301 558 | 226 050 | 398 404 | 64 758 | 50 001 | 359 120 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 827 000 | 1 730 000 | 1 620 000 | 1 965 000 | 2 262 000 | 2 160 000 |
| Rörelseresultat | 26 923 | −8 523 | 248 998 | −327 709 | 32 218 | 457 457 |
| EBITDA | 33 940 | −1 506 | 256 015 | −315 492 | 44 435 | 462 657 |
| Resultat före skatt | −3 726 | −75 508 | 201 301 | −333 646 | −56 412 | 317 239 |
| Årets resultat | −9 047 | −75 508 | 172 354 | −333 646 | −56 412 | 309 119 |
| Personalkostnader | 787 094 | 896 787 | 825 552 | 1 117 442 | 1 499 369 | 736 769 |
| Avskrivningar | 7 017 | 7 017 | 7 017 | 12 217 | 12 217 | 5 200 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dark & Bright AB
Översikt
Dark & Bright AB (org.nr 556858-3255) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 160 000 kr, vilket är 4,5 % mindre än året innan (2 262 000 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,4 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 309 119 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 160 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 564 157 kr och det egna kapitalet 359 120 kr (soliditet 23,0 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.