Evosport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 28 064 030 | 20 832 379 | 35 580 033 | 41 585 738 | 54 035 738 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 499 089 | 1 839 469 | 2 751 067 | 3 094 059 | 4 742 141 |
| Summa tillgångar | 29 563 000 | 22 672 000 | 38 331 000 | 44 680 000 | 58 777 879 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 12 959 160 | 7 058 238 | 22 029 311 | 22 174 989 | 29 394 949 |
| Långfristiga skulder | 6 000 000 | 6 000 000 | 8 000 004 | 10 000 008 | 6 178 079 |
| Summa skulder | 18 959 041 | 13 058 390 | 30 029 216 | 32 175 200 | 35 573 028 |
| Aktiekapital | 225 282 | 225 282 | 225 282 | 225 282 | 225 282 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 538 344 | −990 349 | −1 311 826 | 4 203 016 | 10 700 051 |
| Summa eget kapital | 10 603 959 | 9 613 610 | 8 301 784 | 12 504 800 | 23 204 851 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 40 634 000 | 33 174 000 | 56 127 000 | 78 447 000 | 103 671 000 |
| Rörelseresultat | 1 099 427 | −554 230 | −1 187 261 | 7 040 270 | 13 114 853 |
| EBITDA | 1 497 185 | −195 528 | −677 494 | 7 662 793 | 14 075 545 |
| Resultat före skatt | 703 669 | −990 349 | −1 855 132 | 5 671 870 | 13 214 075 |
| Årets resultat | 538 344 | −990 349 | −1 311 826 | 4 203 016 | 10 700 051 |
| Personalkostnader | 4 985 791 | 4 430 389 | 6 405 203 | 8 537 669 | 11 482 763 |
| Avskrivningar | 397 758 | 358 702 | 509 767 | 622 523 | 960 692 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Evosport AB
Översikt
Evosport AB (org.nr 556856-9726) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Piteå. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 103 671 000 kr, vilket är 32,2 % mer än året innan (78 447 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 10 700 051 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 14 810 143 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 58 777 879 kr och det egna kapitalet 23 204 851 kr (soliditet 39,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.