Kommunikationsbyrån by Tekla ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 281 568 | 199 443 | 221 824 | 205 036 | 96 640 | 304 822 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 25 191 | 19 593 | 26 495 | 63 397 | 68 799 |
| Summa tillgångar | 281 568 | 224 634 | 241 417 | 231 531 | 160 037 | 373 621 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 94 590 | 41 561 | 56 352 | 40 741 | 13 927 | 108 747 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 51 800 |
| Summa skulder | 94 590 | 41 561 | 56 352 | 40 741 | 13 927 | 160 547 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 49 338 | −3 905 | 1 992 | 5 725 | −44 680 | 66 964 |
| Summa eget kapital | 186 978 | 183 073 | 185 065 | 190 790 | 146 110 | 213 074 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 463 000 | 889 000 | 1 051 000 | 495 000 | 120 000 | 667 000 |
| Rörelseresultat | 64 514 | −2 390 | 3 548 | 9 156 | −44 817 | 74 276 |
| EBITDA | 64 514 | 409 | 9 146 | 14 754 | −39 219 | 79 874 |
| Resultat före skatt | 64 514 | −2 449 | 3 736 | 9 451 | −44 680 | 74 427 |
| Årets resultat | 49 338 | −3 905 | 1 992 | 5 725 | −44 680 | 66 964 |
| Personalkostnader | 141 119 | 393 745 | 551 731 | 140 187 | 6 653 | 478 025 |
| Avskrivningar | 0 | 2 799 | 5 598 | 5 598 | 5 598 | 5 598 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kommunikationsbyrån by Tekla AB
Översikt
Kommunikationsbyrån by Tekla AB (org.nr 556855-0569) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Mora. Bransch enligt SCB: pR och kommunikation (SNI 73300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 667 000 kr, vilket är 456 % mer än året innan (120 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 66 964 kr (10,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 667 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 373 621 kr och det egna kapitalet 213 074 kr (soliditet 57,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.