Strelac ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 850 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 727 439 | 876 437 | 994 758 | 1 129 097 | 1 232 111 | 1 503 376 | 1 017 902 | 1 259 417 | 1 418 121 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 683 | 13 883 | 4 083 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 751 122 | 890 320 | 998 841 | 1 129 097 | 1 232 111 | 1 503 376 | 1 017 902 | 1 259 417 | 1 418 121 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||||
| Kortfristiga skulder | 283 592 | 329 778 | 350 159 | 344 979 | 330 870 | 414 613 | 426 063 | 415 034 | 164 657 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 283 592 | 329 778 | 350 159 | 344 979 | 330 870 | 414 613 | 426 063 | 415 034 | 164 657 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 208 560 | 253 012 | 248 140 | 295 436 | 277 123 | 367 522 | 353 076 | 432 544 | 409 081 |
| Summa eget kapital | 467 530 | 560 542 | 648 682 | 784 118 | 901 241 | 1 088 763 | 591 839 | 844 383 | 1 253 464 |
| Resultaträkning | |||||||||
| Nettoomsättning | 957 000 | 1 007 000 | 1 050 000 | 1 124 000 | 1 254 000 | 1 463 000 | 1 472 000 | 1 655 000 | 1 626 000 |
| Rörelseresultat | 267 672 | 325 314 | 316 348 | 376 069 | 349 021 | 462 687 | 444 798 | 545 034 | 515 591 |
| EBITDA | 277 472 | 335 114 | 326 148 | 380 152 | 349 021 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 267 423 | 324 512 | 315 823 | 375 900 | 349 021 | 462 829 | 444 865 | 544 820 | 515 292 |
| Årets resultat | 208 560 | 253 012 | 248 140 | 295 436 | 277 123 | 367 522 | 353 076 | 432 544 | 409 081 |
| Personalkostnader | 498 590 | 556 505 | 612 847 | 623 733 | 359 175 | 56 234 | 51 146 | 48 461 | 44 733 |
| Avskrivningar | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 4 083 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 160 000 | 160 000 | 160 000 | — | 850 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Strelac AB
Översikt
Strelac AB (org.nr 556854-8852) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 626 000 kr, vilket är 1,8 % mindre än året innan (1 655 000 kr). Från 2018 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 409 081 kr (25,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 9 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 626 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 418 121 kr och det egna kapitalet 1 253 464 kr (soliditet 88,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.