C-G Marinder Skogförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 884 006 | 4 193 305 | 5 430 471 | 8 510 488 | 6 509 302 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 628 486 | 1 636 076 | 3 521 178 | 5 293 516 | 6 424 859 |
| Summa tillgångar | 4 512 492 | 5 829 381 | 8 951 649 | 13 804 004 | 12 934 161 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 996 483 | 1 860 992 | 2 536 214 | 4 152 579 | 2 162 378 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 117 200 | 2 726 709 | 4 667 551 | 7 768 420 | 6 631 235 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 366 841 | 707 380 | 1 181 425 | 1 751 486 | 1 308 082 |
| Summa eget kapital | 2 395 292 | 3 102 672 | 4 284 098 | 6 035 584 | 6 302 926 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 707 000 | 13 044 000 | 28 790 000 | 47 587 000 | 34 835 000 |
| Rörelseresultat | 460 262 | 629 692 | 2 701 894 | 3 556 897 | 2 159 399 |
| EBITDA | 713 208 | 849 454 | 2 923 768 | 4 253 559 | 3 623 206 |
| Resultat före skatt | 468 411 | 896 436 | 1 473 580 | 2 210 548 | 1 654 404 |
| Årets resultat | 366 841 | 707 380 | 1 181 425 | 1 751 486 | 1 308 082 |
| Personalkostnader | 441 661 | 526 602 | 1 075 848 | 895 889 | 731 375 |
| Avskrivningar | 252 946 | 219 762 | 221 874 | 696 662 | 1 463 807 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: C-G Marinder Skogförvaltning AB
Översikt
C-G Marinder Skogförvaltning AB (org.nr 556851-9002) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Ljung. Bransch enligt SCB: skogsförvaltning (SNI 02101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 34 835 000 kr, vilket är 26,8 % mindre än året innan (47 587 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 308 082 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 17 417 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 934 161 kr och det egna kapitalet 6 302 926 kr (soliditet 48,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.