SBS i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 491 919 | 690 506 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 491 919 | 690 506 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 602 274 | 527 746 |
| Långfristiga skulder | 207 355 | 453 567 |
| Summa skulder | 809 629 | 981 313 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −155 451 | 26 903 |
| Summa eget kapital | −317 710 | −290 807 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 557 119 | 381 638 |
| Rörelseresultat | −63 349 | 71 839 |
| Resultat före skatt | −155 451 | 26 903 |
| Årets resultat | −155 451 | 26 903 |
| Personalkostnader | 23 355 | 26 322 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SBS i Stockholm AB
Översikt
SBS i Stockholm AB (org.nr 556851-2387) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 381 638 kr, vilket är 31,5 % mindre än året innan (557 119 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 26 903 kr (7,0 % av nettoomsättningen).
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−290 807 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.