Efraim ABAktiv

556850-5035AktiebolagRegistrerat 2011VINDELN

Finansiell översikt

236 000 kr
Omsättning 2025/26
+0,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
0100 tusen200 tusen300 tusen400 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Föreslagen utdelning 400 000 kr.

Historik
2025/26400 000 kr
2021/22200 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar262 15433 550354 749105 52355 44469 51210 744
Summa anläggningstillgångar527 026531 976531 976629 124620 323414 496715 797
Summa tillgångar789 180565 526886 725734 647675 767484 008726 541
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder552 389405 232484 350567 803552 734397 481219 423
Långfristiga skulder———————
Summa skulder576 777405 232541 950601 753552 734397 481219 423
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)53 411−52 109184 481−11 881−9 861−36 506420 591
Summa eget kapital212 403160 294344 775132 894123 03386 527507 118
Resultaträkning
Nettoomsättning223 4675 962302 3985 00000236 000
Rörelseresultat118 096−76 197277 794−25 210−24 406−35 693204 467
EBITDA———−17 981−15 731−27 018213 142
Resultat före skatt69 067−52 109220 133−11 881−9 861−36 506458 684
Årets resultat53 411−52 109184 481−11 881−9 861−36 506420 591
Personalkostnader———————
Avskrivningar———7 2298 6758 6758 675
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning——200 000———400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Efraim AB

Översikt

Efraim AB (org.nr 556850-5035) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Vindeln. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 236 000 kr. Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 420 591 kr (178 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 726 541 kr och det egna kapitalet 507 118 kr (soliditet 69,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag