W&S LeakLess ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 030 133 | 1 186 833 | 1 008 843 | 889 902 | 1 080 856 | 855 823 |
| Summa anläggningstillgångar | 207 761 | 118 441 | 29 121 | 0 | 322 574 | 244 594 |
| Summa tillgångar | 1 237 894 | 1 305 274 | 1 037 964 | 889 902 | 1 403 430 | 1 100 417 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 243 459 | 386 802 | 403 868 | 109 555 | 431 166 | 287 891 |
| Långfristiga skulder | 411 633 | 317 180 | 97 407 | 217 991 | 431 539 | 209 456 |
| Summa skulder | 744 092 | 792 982 | 525 275 | 351 546 | 862 705 | 497 347 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 24 248 | 18 490 | 397 | 25 666 | 2 369 | 62 345 |
| Summa eget kapital | 493 802 | 512 292 | 512 689 | 538 356 | 540 725 | 603 070 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 634 018 | 1 706 758 | 1 225 313 | 1 033 738 | 1 746 754 | 2 223 387 |
| Rörelseresultat | 32 859 | 21 614 | −62 041 | 50 394 | 6 617 | 90 082 |
| EBITDA | 122 179 | 110 934 | 27 279 | 50 394 | 73 943 | 168 062 |
| Resultat före skatt | 32 298 | 23 977 | 2 283 | 33 226 | 4 258 | 79 076 |
| Årets resultat | 24 248 | 18 490 | 397 | 25 666 | 2 369 | 62 345 |
| Personalkostnader | 216 371 | 230 359 | 177 314 | 167 882 | 178 677 | 213 104 |
| Avskrivningar | 89 320 | 89 320 | 89 320 | 0 | 67 326 | 77 980 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: W&S LeakLess AB
Översikt
W&S LeakLess AB (org.nr 556848-2771) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Göteborg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 223 387 kr, vilket är 27,3 % mer än året innan (1 746 754 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 62 345 kr (2,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 223 387 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 100 417 kr och det egna kapitalet 603 070 kr (soliditet 54,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.