Revobygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 000 | 490 000 | 386 000 | 550 000 | 364 000 |
| Årets resultat | −30 973 | −28 124 | 145 339 | 407 821 | 138 206 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 90 840 | 175 330 | 259 328 | 762 634 | 409 623 |
| Summa skulder | 31 920 | 144 534 | 83 193 | 178 678 | 187 460 |
| Summa eget kapital | 58 920 | 30 796 | 176 135 | 583 956 | 222 163 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Revobygg AB
Översikt
Revobygg AB (org.nr 556848-1849) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Söderfors. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 364 000 kr, vilket är 33,8 % mindre än året innan (550 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 138 206 kr (38,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 364 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 409 623 kr och det egna kapitalet 222 163 kr (soliditet 54,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.